Únik Windows 10X potvrdzuje podporu notebooku a ďalšie podrobnosti

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

Rozhranie Windows 10X (zdroj obrázkov Microsoft)

Nová dokumentácia o úniku potvrdzuje, že Windows 10X bude dostupný pre véčkové notebooky a nové zmeny rozhrania.

->

Spoločnosť Microsoft nedávno zverejnila interný dokument online, ktorý náhodou odhalil ďalšie podrobnosti o systéme Windows 10X. Dokument bol rýchlo stiahnutý do režimu offline, ale nie skôr, ako si jeho obsah všimol The Walking Car na Twitteri a DrWindows.de (cez MSPowerUser.com ).

Windows 10X bol pôvodne prezentovaný ako operačný systém Povrch Neo a pre zariadenia s dvoma obrazovkami a skladacie zariadenia. Informácie v úniku však potvrdzujú, že softvérový gigant plánuje priniesť Windows 10X aj na tradičné notebooky. V prípade véčiek aj skladacích panelov bude panel úloh predstavovať rovnaký základný model so sériou „páčok“, ktoré možno potiahnuť a vytvoriť tak v modeli nejaké alternatívy, uvádza dokument.

Ponuka Štart sa zmení na spúšťač

Hoci celkový zážitok bude podobný aktuálnej verzii, počnúc Windowsom 10X sa veci zmenia. Napríklad ponuka Štart bude zjavne známa ako Launcher a bude obsahovať veľa zmien rozhrania.

V tejto novej verzii bude systém Live Tiles nahradený tradičnými ikonami (ako napríklad na Linuxe, macOS, iOS a Androide), zaujímavé je aj to, že nový dizajn obsahuje vyhľadávacie pole, ktoré prinesie Windows Search späť do ponuky (ako v systéme Windows 7). Vyhľadávanie je bezproblémovo integrované s webovými výsledkami, dostupnými aplikáciami a konkrétnymi súbormi vo vašom zariadení, vysvetľuje dokument.

Windows 10X Launcher (zdroj obrázkov Microsoft)

Windows 10X Launcher (zdroj obrázkov Microsoft)

Pokiaľ ide o predvolenú mriežku aplikácií, každú aplikáciu si budete môcť prispôsobiť a zmeniť podľa svojich preferencií. Odporúčaný obsah sa bude tiež dynamicky aktualizovať na základe vašich miestnych a online aktivít.

Rýchlejšie prihlásenie

Windows 10X zavedie niekoľko zmien aj do prihlasovacieho prostredia. V minulosti ste museli na prihlásenie zodvihnúť uzamknutú obrazovku, aby ste sa dostali na prihlasovaciu obrazovku, ale s novou verziou po prebudení zariadenia Windows Hello Face okamžite rozpozná používateľa a okamžite prejde na jeho pracovnú plochu.

Prihlásenie do systému Windows 10X (zdroj obrázka Microsoft)

Prihlásenie do systému Windows 10X (zdroj obrázka Microsoft)

Moderný Prieskumník súborov

Dokumentácia hovorí aj o novom Modern File Explorer. Hoci spoločnosť vykonala veľa zmien so starou verziou Prieskumníka súborov, zdá sa, že nová verzia prichádza so systémom Windows 10X, ale existujú ďalšie podrobnosti o novom rozhraní a funkciách.

Vylepšený systém upozornení

V rámci pracovnej plochy bude mať Windows 10X jednoduchšie centrum akcií a rýchle nastavenia. Napríklad v novej verzii budú mať používatelia rýchlejší prístup s vylepšeným uprednostňovaním základných nastavení zariadenia. Používatelia si samozrejme budú môcť prispôsobiť zážitok podľa potreby.