Microsoft ukončil podporu pre Vista: Tri spôsoby prechodu na Windows 7

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

->

Spoločnosť Microsoft ukončila bežnú podporu pre Windows Vista nielen preto, že ide o päť rokov starý operačný systém, ale aj preto, aby nútil ľudí používať Windows 7. To však neznamená, že používatelia budú úplne ponechaní v tme. Znamená to, že používatelia systému Windows Vista dostanú iba aktualizácie zabezpečenia a podniky budú musieť teraz platiť za opravy chýb – to je to, čo Microsoft nazýva predĺžený cyklus podpory .

V cykle rozšírenej podpory operačného systému nezískate žiadne nové funkcie, opravy chýb, vylepšenie výkonu ani žiadny iný typ opráv, ktoré nesúvisia s bezpečnosťou. S ohľadom na toto všetko by ďalšou vecou, ​​​​ktorú treba urobiť, bola inovácia na Windows 7, funkčnejší a stabilnejší operačný systém. A máte niekoľko možností, ako sa tam dostať, môžete sa rozhodnúť urobiť: Čistá inštalácia novšieho operačného systému, inovácia na mieste zo systému Windows Vista na Windows 7 alebo vytvorenie virtuálneho počítača z počítača so systémom Vista a následné vykonanie čistej inštalácie. Windows 7 – samozrejme, vždy si vytvorte zálohu pred pokračovaním, aby ste ochránili svoje údaje.

Najprv si zálohujte svoje osobné súbory

Predtým, ako začnete čokoľvek robiť, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zálohovať všetky svoje osobné súbory pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Existuje mnoho spôsobov, ako zálohovať všetky údaje vo vašom počítači, jedným z nich by bolo použitie Centrum zálohovania a obnovy funkcia, ktorá je súčasťou systému Vista. Jednou z výhod je, že formát zálohy je možné obnoviť v systéme Windows 7, zlou správou je, že ho môžete použiť iba na zálohovanie súborov a nie celého počítača, na to budete potrebovať edíciu operačného systému Business a Ultimate. Našťastie existujú produkty tretích strán, ktoré môžete použiť na zálohovanie celého počítača, napríklad: Zálohovanie a obnova počítača Acronis True Image Home 2012 , ide o platené riešenie, ale má užívateľsky prívetivé rozhranie a poskytuje kompletné zálohovanie obrazu systému (OS, aplikácie, nastavenia a osobné súbory) a obnovu, príp. Clonezilla , ide o bezplatné riešenie zálohovania a obnovy s otvoreným zdrojom, ktoré dokáže naklonovať pamäťové médium jedného počítača alebo jeden oddiel na samostatné médium.

Môžete tiež použiť Windows Easy Transfer, je to skvelý nástroj, ktorý je súčasťou systému Windows 7 a Windows Vista a ktorý vám umožní migrovať nastavenia operačného systému, osobné súbory, napr. hudbu, obrázky, videá, dokumenty atď. jednoducho ich preneste do nového počítača (odporúča sa, aby ste aktualizovať na novšiu verziu nástroja Windows Jednoduchá migrácia , ak používate systém XP alebo Vista) — Informácie o používaní nástroja Windows Jednoduchá migrácia nájdete v tomto predchádzajúcom článku –. Toto riešenie nebude zálohovať operačný systém, ale aspoň uloží vaše osobné súbory a nastavenia na sieťový alebo externý disk.

Nakoniec môžete jednoducho skopírovať a prilepiť všetky svoje osobné súbory na externý pevný disk. Nevýhodou je, že touto metódou sa neprenesú nastavenia systému Windows, ale iba súbory, ktoré exportujete.

Možnosť #1: Ako vykonať čistú inštaláciu systému Windows 7

V tejto prvej možnosti začnime najlepším spôsobom prechodu na Windows 7, a to vykonaním čistej inštalácie operačného systému, ktorá v podstate vymaže predchádzajúcu verziu a všetko ostatné (dokumenty, priečinky, hudbu, fotografie, videá atď.) a nainštaluje novú kópiu.

Keď zabezpečíte svoje osobné údaje, môžete pokračovať v inštalácii Windows 7, Pureinfotech má skvelý návod, ktorý vám môže pomôcť krok za krokom — Ako nainštalovať Windows 7 – Čo robiť pred spustením [Časť 1] a ako na inštaláciu systému Windows 7 – Príručka čistej inštalácie [Krok za krokom] .

Možnosť #2: Ako inovovať z Windows Vista na Windows 7

Vždy existuje možnosť jednoducho vykonať inováciu na mieste. Toto je najjednoduchšia možnosť zo všetkých, technicky by ste si nemali robiť starosti so zálohovaním a mali by ste byť schopní zachovať všetky svoje programy, ktoré sú kompatibilné s novým operačným systémom. Podobne ako pri čistej inštalácii, existujú veci, ktoré musíte urobiť pred inováciou, počas nej a po nej.

Prejdite na náš predchádzajúci článok — Ako inovovať Windows Vista na Windows 7 Home Premium [Krok za krokom] –, kde nájdete všetky podrobnosti, ako postupovať od prípravy, cez zálohovanie až po proces inovácie.

Možnosť #3: Vytvorenie virtuálneho počítača zo systému Windows Vista + čistá inštalácia systému Windows 7

Toto je trochu pokročilejšie, ale môžete vytvoriť virtuálny počítač z fyzického počítača so systémom Vista a potom môžete vykonať čistú inštaláciu systému Windows 7 vo vašom systéme. To vám poskytne rôzne výhody, ako je zachovanie všetkých vašich programov, nastavení, súborov a dokonca aj starého operačného systému.

V zásade platí, že po virtualizácii starého systému a inštalácii nového operačného systému si stiahnete a nainštalujete prehrávač VMware, čo je softvér schopný spustiť virtuálny stroj – v tomto prípade ten, ktorý ste práve vytvorili. Konečným výsledkom je, že teraz môžete na svojom počítači spustiť Windows 7 a súčasne aj svoj starý systém Vista, čo vám poskytne prístup k vašim starým aplikáciám, nastaveniam atď.

Proces

  • Najprv si stiahnete a nainštalujete do systému Windows Vista VMware vCenter Converter (zadarmo!) , potom budete pokračovať v konverzii počítača so systémom Vista na virtuálny počítač — Pozrite si video nižšie, kde sa dozviete všetky kroky, ako to urobiť.

  • Po druhé, vykonajte čistú inštaláciu systému Windows 7.
  • Tretí a posledný, stiahnite si a nainštalujte Prehrávač VMware , video nižšie podrobne vysvetľuje, ako to urobiť:

Po dokončení troch krokov presuňte virtuálny počítač Vista z externého média do počítača, jednoducho spustite prehrávač VMware, kliknite na Otvorte virtuálny stroj , prehliadač pre VM Vista (napr. WinVista.vmx), kliknite Otvorené a potom Zahrajte si virtuálny stroj .

Poznámka: Pretože na tom istom počítači budete používať 2 operačné systémy súčasne, váš pevný disk dostane tvrdý zásah, takže sa môžete rozhodnúť nechať virtuálny počítač na externom disku a spustiť ho odtiaľ, aby ste trochu získali. výkonu.

Ako vidíte, teraz si budete môcť ponechať svoj starý počítač, nastavenia, programy a súbory a spustiť ho spolu so systémom Windows 7. Ak to urobíte týmto spôsobom, získate mnoho výhod, napríklad ak existuje stará aplikácia, ktorá fungovala iba vo Windows Vista, alebo ak ste používali drahý program a stratili ste inštalačné súbory, je pravdepodobné, že ho nebudete môcť presunúť, ale pomocou VM k nim budete mať stále prístup. Ďalším príkladom bude, ak ste si zabudli zapísať dôležité heslo, zo systému Windows 7 môžete získať prístup k virtuálnemu stroju a získať tieto informácie a oveľa viac.

Rýchly tip: Ak chcete presunúť súbory a priečinky, jednoducho ich presuňte myšou z virtuálneho počítača na pracovnú plochu Windows 7. Dôležité: Pri virtualizácii vášho systému to môže operačný systém vnímať ako veľkú zmenu hardvéru, takže vás môže požiadať o opätovnú aktiváciu systému Windows.