Ako opraviť problémy s pevným diskom v systéme Windows 10

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

Ak sa pri používaní systému Windows 10 vyskytnú zvláštne problémy, môže to súvisieť s problémami s pevným diskom – tu je návod, ako ich skontrolovať a opraviť.

->

V systéme Windows 10 sa nakoniec začnú vyskytovať chyby na pevnom disku a ďalšie problémy, či už je vaše zariadenie vybavené tradičným pevným diskom s otočnou platňou alebo jednotkou SSD (Solid-State Drive). A problémy sa budú vždy líšiť, napr. Windows 10 môže prestať rozpoznávať disk. Môžete si všimnúť zvláštne správanie, ako napríklad zablokovanie konkrétnej aplikácie. Môžete sa stretnúť problémy s inováciou na novú verziu systému Windows a ďalšie problémy.

Ak máte problémy, aj keď si nie ste istí, že ide o problém súvisiaci s pevným diskom, na vyriešenie mnohých bežných problémov môžete použiť vstavaný nástroj Check Disk.

Check Disk (chkdsk) je nástroj, ktorý existuje už roky a jeho základným účelom je skenovať integritu súborového systému na zväzku a opraviť všetky logické chyby. Okrem toho je nástroj schopný skenovať a opravovať chybné sektory, ak sa údaje na disk nezapísali správne alebo z dôvodu fyzického problému s diskom.

V tomto sprievodca , naučíte sa kroky na kontrolu a opravu chýb pevného disku pomocou nástroja Check Disk (chkdsk) zabudovaného do systému Windows 10.

Ako opraviť chyby pevného disku pomocou ovládacieho panela

Ak máte problémy s pevným diskom, môžete pomocou nástroja Kontrola disku v systéme Windows 10 opraviť väčšinu chýb pomocou týchto krokov:

 1. Otvorené Prieskumník súborov .

 2. Kliknite na Tento PC z ľavého panela.

 3. V časti Zariadenia a jednotky kliknite pravým tlačidlom myši na pevný disk, ktorý chcete skontrolovať a opraviť, a vyberte ho Vlastnosti .

  Kontextová ponuka disku Prieskumník súborov

  Kontextová ponuka disku Prieskumník súborov

 4. Klikni na Nástroje tab.

 5. V časti Kontrola chýb kliknite na položku Skontrolujte tlačidlo.

  Skontrolujte nástroj Disk v systéme Windows 10

  Skontrolujte nástroj Disk v systéme Windows 10

 6. Kliknite na Skenovať disk možnosť.

  Nástroj na kontrolu chýb pevného disku v systéme Windows 10

  Nástroj na kontrolu chýb pevného disku v systéme Windows 10

 7. Ak pomôcka nenašla žiadne chyby, kliknite na Zavrieť ale ak sa vyskytnú chyby, ktoré nebolo možné opraviť, počas nasledujúceho reštartu sa zobrazí výzva na naplánovanie ďalšej kontroly.

Po dokončení krokov by mal váš pevný disk naďalej bez problémov fungovať.

Ako opraviť chyby pevného disku pomocou príkazového riadka

Prípadne je tiež možné skontrolovať a opraviť chyby pevného disku pomocou nástroja Check Disk (chkdsk) pomocou príkazového riadka pomocou týchto krokov:

 1. Otvorené Štart .

 2. Hľadať Príkazový riadok , kliknite pravým tlačidlom myši na horný výsledok a vyberte Spustiť ako správca .

 3. Zadajte nasledujúci príkaz na spustenie nástroja chckdsk a stlačte Zadajte :

  /F

  Windows 10 príkaz chkdsk

  Alebo ak chcete opraviť chybné sektory na pevnom disku, použite tento príkaz a stlačte Zadajte :

  /R

Vždy by ste mali začať znakom |_+_| prepnite na opravu chýb, ale ak máte stále problémy, mali by ste použiť nástroj na kontrolu disku pomocou |_+_| príkaz, ktorý tiež spustí príkaz s |_+_| spínač zapnutý.

Ak sa po kontrole nájdu chyby, ale sú tam otvorené súbory, pri ďalšom reštarte sa zobrazí výzva na naplánovanie kontroly, čo sa odporúča urobiť.

Po dokončení krokov by mal byť pevný disk bez chýb a chybných sektorov a mal by opäť začať správne fungovať.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dostupných možnostiach pomocou chkdsk, použite |_+_| príkaz.

Táto príručka je určená pre zariadenia so systémom Windows 10, ale Check Disk je k dispozícii už dlho a tu uvedené kroky by mali fungovať aj v systémoch Windows 8.1 a Windows 7.

Ak má pevný disk fyzické problémy, je čas ho vymeniť. Tu sú tri najlepšie dostupné možnosti, ktoré by ste mali zvážiť:

Aj keď je Samsung 970 EVO najrýchlejšou možnosťou, musíte sa uistiť, že vaše zariadenie obsahuje slot M.2 na základnej doske. Ak si nie ste istí, mali by ste si zaobstarať Samsung 860 EVO, ktorý sa zmestí na väčšinu notebookov a stolných počítačov. Možnosť Seagate ponúka najviac úložného priestoru, ale zmestí sa iba na stolný počítač.