Ako zakázať UEFI Secure Boot vo Windows 8 a Windows 8.1

Disable UEFI Secure Boot

Najnovšie počítače s nainštalovaným systémom Windows 8 alebo 8.1 obsahujú namiesto systému BIOS UEFI. UEFI obsahuje funkciu bezpečného zavedenia, ktorá načíta iba tie zavádzače, ktoré sú zaregistrované a prihlásené do hardvéru UEFI. Táto funkcia zabezpečenia poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia systému. Nebudete však môcť duálne spustiť systém Windows 8 so systémom Linux. Ak chcete, aby bol váš systém duálny, musíte vypnúť zabezpečené zavádzanie UEFI.

Zabezpečené bootovanie sa dá v systémoch Intel ľahko zakázať. Bezpečné spustenie systému je celkom jednoduché. Prístup k UEFI nie je taký jednoduchý ako v systéme BIOS stlačením F10 alebo F12, keď sa váš systém zavedie. K nastaveniam UEFI sa dostanete z Windows. Ak chcete vypnúť funkciu zabezpečeného spúšťania, postupujte podľa týchto krokov.

V systéme Windows 8 otvorte kúzlo nastavení stlačením klávesov Windows + I. Kliknite na možnosť „Zmeniť nastavenia PC“.

Disable UEFI Secure Boot

Windows 8 a Windows 8.1 obsahujú mierny rozdiel v nastaveniach PC. Môžete ľahko použiť príslušný postup opísaný nižšie.V prípade systému Windows 8 prejdite do časti Všeobecné nastavenia počítača a potom vyberte možnosť Rozšírené spustenie. Potom kliknite na tlačidlo Reštartovať teraz.

Disable UEFI Secure Boot

V systéme Windows 8.1 musíte prejsť na položku Aktualizácia a obnovenie z ľavého bočného panela.Disable UEFI Secure Boot

V časti Rozšírené nastavenie kliknite na tlačidlo Reštartovať teraz.

Disable UEFI Secure BootPo tomto sa už nereštartuje. Ponúka určitú možnosť, ktorú môžete vidieť pri ďalšom zavádzaní vášho operačného systému.

Keď kliknete na tlačidlo Reštartovať teraz, zobrazí sa vám niekoľko možností na výber z nasledujúcej obrazovky. Vyberte možnosť „Riešenie problémov“.Disable UEFI Secure Boot

V ponuke Riešenie problémov vyberte položku Rozšírené možnosti.

Disable UEFI Secure Boot

Vyberte UEFI Firmware settings z ponuky Advanced options.

Disable UEFI Secure Boot

Teraz kliknite na tlačidlo Reštartovať a reštartujte systém v nastaveniach UEFI, ktoré sa môžu javiť ako podobné rozhranie ako Bios.

Disable UEFI Secure Boot

Do UEFI by ste už zaviedli systém. Tu môžete ľahko zmeniť rôzne nastavenia, stačí však vypnúť funkciu zabezpečeného spúšťania systému Windows 8 s operačným systémom Linux s dvojitým zavedením.

Prejdite na kartu Boot a nájdite možnosť Secure Boot, ktorá by bola nastavená na povolenú. Pomocou klávesu so šípkou prejdite na možnosť Secure Boot. Stlačením klávesu Enter ju vyberte. Na zmenu použite tlačidlá „+“ alebo „-“. Keď sa zobrazí výzva, musíte ju potvrdiť. Potom stlačte F10, aby ste uložili zmeny a zatvorili nastavenia UEFI.

Disable UEFI Secure Boot

Ďalej budete môcť normálne zaviesť systém Windows. Ste pripravení duálne spustiť systém pomocou Windows 8 a Linux OS.

Dúfame, že tento tutoriál sa môže ukázať ako užitočný na vypnutie funkcie Secure Boot vo vašom systéme Windows 8. Od tejto chvíle by malo byť pre vás hladké plaviť sa so systémom Windows 8 pomocou operačného systému Linux.