Ako funguje aktivácia v systéme Windows 10: Digitálna licencia vs. kód Product Key

Tu je to, čo potrebujete vedieť o aktivácii systému Windows 10: Aký je rozdiel medzi digitálnou licenciou a kódom Product Key a všetkými rôznymi scenármi aktivácie.

->

V priebehu rokov sa inštalácia systému Windows stala jednoduchšou a spoľahlivejšou Windows 10 nie je výnimkou. V novej verzii operačného systému Microsoft výrazne uľahčil používateľom inováciu, ale aby sa to všetko stalo, spoločnosť musela upraviť rôzne spôsoby, akými si zákazníci inštalujú Windows 10, a doteraz nebolo veľa dokumentácie. vysvetlenie nových zmien.

Nedávno spoločnosť sprístupnila dokumentačné zdroje, ktoré vysvetľujú, ako funguje proces aktivácie a inovácie systému Windows 10.

Na webovej stránke Aktivácia v systéme Windows 10 začína softvérový gigant vysvetľovať, že používa technológiu aktivácie na overenie, či počítač používa originálnu kópiu a rovnaká licencia nebola použitá na viacerých zariadeniach, ako bolo povolené podľa podmienok.

Windows 10 obsahuje aj nový druh aktivácie, niečo, čo spoločnosť nazýva digitálna licencia (predtým známa ako digitálne oprávnenie), ktorá dopĺňa metódu 25-znakového kódu Product Key. Aktivácia, ktorú operačný systém použije, závisí od toho, ako ste získali kópiu systému Windows 10.Podľa spoločnosti Microsoft je digitálna licencia (digitálny nárok) novou metódou aktivácie v systéme Windows 10, ktorá nevyžaduje od používateľa zadanie kódu Product Key. V tomto prípade aktivácia prebehne automaticky.

Windows 10 použije metódu aktivácie digitálnej licencie (digitálneho oprávnenia), ak platí jedno z nasledujúcich:

 • Bezplatne inovujete originálnu kópiu systému Windows 7 alebo Windows 8.1 na Windows 10.
 • Zakúpili ste si kópiu systému Windows 10 v obchode Windows Store a úspešne ste aktivovali systém Windows 10.
 • Zakúpili ste si inováciu na Windows 10 Pro v obchode Windows Store a úspešne ste aktivovali Windows 10.
 • Ste súčasťou programu Windows Insider Program a inovovali ste svoju originálnu aktivovanú kópiu systému Windows 7 alebo Windows 8.1 na najnovšiu verziu Windows 10 Insider Preview.

Windows 10 použije metódu aktivácie Product Key, ak platí jedna z nasledujúcich možností: • Získali ste kópiu systému Windows 10 od autorizovaného predajcu.
 • Získali ste digitálnu kópiu systému Windows 10 od autorizovaného predajcu.
 • Používate multilicenčnú zmluvu pre Windows 10 alebo predplatné MSDN.
 • Zakúpili ste si nový počítač so systémom Windows 10.

Ako aktivovať Windows 10 po inovácii

Ak ste inovovali na systém Windows 10 z originálnej kópie systému Windows 7 alebo Windows 8.1, aktivácia prebehne automaticky prostredníctvom internetového pripojenia a pre vaše zariadenie sa vytvorí online digitálna licencia (digitálny nárok).

Podľa dokumentácie spoločnosti Microsoft, ak vaša verzia systému Windows nie je aktivovaná pred inováciou na Windows 10, nebudete ju môcť aktivovať, preto sa musíte pred inováciou uistiť, že vaša kópia je plne aktivovaná.

Kontrola aktivácie systému Windows je veľmi jednoduchá: • Windows 7: Kliknite na Štart tlačidlo, kliknite pravým tlačidlom Počítač a kliknite Vlastnosti . Potom sa pozrite pod Aktivácia systému Windows .
 • Windows 8.1: Ísť do Ovládací panel , kliknite Systém a bezpečnosť a kliknite systém : Potom sa pozri nižšie Aktivácia systému Windows .
 • Windows 10: Otvor nastavenie aplikáciu, prejdite na Aktualizácia a zabezpečenie a prejdite na Aktivácia .

Ak vaša kópia systému Windows 10 nie je aktivovaná, ďalšie informácie nájdete v časti Webová stránka s chybami aktivácie systému Windows 10 .

Ako aktivovať Windows 10 po preinštalovaní

Ak ste si aktivovali bezplatnú kópiu alebo si kúpili a aktivovali kópiu Windowsu 10 z Obchodu, máte digitálnu licenciu (digitálne oprávnenie) pre toto zariadenie.To znamená, že môžete preinštalovať Windows 10, dokonca aj čistú inštaláciu, a nemusíte zadávať kód Product Key. Ak sa počas inštalácie zobrazí výzva na zadanie kódu Product Key, vyberte Preskočiť . Potom sa operačný systém po inštalácii automaticky aktivuje.

Ak ste predtým nainštalovali a aktivovali systém Windows 10 pomocou kódu Product Key, potom budete musieť počas inštalácie zadať kód Product Key.

Ako aktivovať novú inštaláciu systému Windows 10

Kód Product Key bude potrebný na aktiváciu systému Windows 10, keď prvýkrát nainštalujete operačný systém a vaše zariadenie nikdy nemalo aktivovanú kópiu systému Windows 10.

Samozrejme, pri inštalácii budete potrebovať aj kód Product Key Windows 10 Pro na zariadení, ktoré má Windows 10 Home beží na ňom.

Ako aktivovať zostavu Windows 10 Insider Preview

Ak ste inovovali svoju originálnu kópiu systému Windows 7 alebo Windows 8.1 na najnovšiu verziu Windows 10 Insider Preview, získate nové a aktivované zostavy.

Ak si po 29. júli 2015 chcete nainštalovať najnovšiu zostavu Windows 10 Insider Preview, no používate Windows 7, Windows 8 alebo Windows 8.1, musíte najprv inovovať na Windows 10 pomocou ponuky bezplatnej inovácie .

Po inovácii prejdite na Nastavenia > Aktualizácia a zabezpečenie > Rozšírené možnosti a potom kliknite na Získajte Insider Builds pripojiť sa k programu Insider Preview Program a získať nové zostavy.

Ako aktivovať Windows 10 po zmene hardvéru

Ak ste využili ponuku bezplatnej inovácie systému Windows 10 a potom ste vykonali niekoľko významných hardvérových zmien, ako napríklad výmenu základnej dosky, systém Windows 10 sa znova neaktivuje.

Počnúc aktualizáciou Windows 10 Anniversary Update však môžete prepojiť svoje konto Microsoft s digitálnou licenciou Windowsu 10 a na opätovnú aktiváciu operačného systému použiť nový nástroj na riešenie problémov s aktiváciou.

Prepojenie digitálnej licencie s vaším účtom je veľmi jednoduché, ak už máte účet Microsoft pripojený k vašej aktualizácii Windows 10 Anniversary Update alebo novšej, môžete začať.

Ak máte iba lokálne konto, musíte do Windowsu 10 pridať konto Microsoft. Prejdite na Nastavenia > Aktualizácia a zabezpečenie > Aktivácia , kliknite Pridajte účet a dokončite proces.

Potom môžete použiť Poradcu pri riešení problémov s aktiváciou. Ísť do Nastavenia > Aktualizácia a zabezpečenie > Aktivácia , kliknite Riešenie problémov , prihláste sa pomocou svojho konta Microsoft. Potom vyberte svoj počítač, zoznam digitálnych licencií priradených k vášmu účtu, skontrolujte Toto je zariadenie, ktoré práve používam a kliknite Aktivovať . Ak aktivácia zlyhá, budete musieť kontaktovať zákaznícka podpora pre asistentov.

Aktualizácia zo 14. októbra 2015: Microsoft zjednoduší aktiváciu Windowsu 10 pomocou Threshold 2. Počnúc Windows 10 zostavou 10565 budú môcť používatelia použiť svoj produktový kľúč Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1 na čistú inštaláciu Windowsu 10 bez toho, aby museli vykonať inováciu prvý — úplné podrobnosti o zmenách tu .

Aktualizácia z 23. júna 2016: Počnúc Windows 10 zostava 14371 a napredovanie , Microsoft premenuje digitálny nárok na digitálnu licenciu.

Aktualizácia z 9. júla 2016: Microsoft 29. júla končí bezplatnú ponuku bezplatného upgradu na Windows 10. Každý, kto inovoval, si ponechá digitálnu licenciu po celú dobu životnosti zariadenia. To znamená, že ak preinštalujete Windows 10 pomocou Anniversary Update, váš počítač zostane aktivovaný.

Zdroj Microsoft