Recenzia Disku Google: Prvý dojem, funkcie, dobré a zlé

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

->

Disk Google je už aktívny! V prípade, že Google vlastní vaše vyhľadávania, e-maily a online spolupráca v práci, nestačilo. Teraz môžu vlastniť aj vaše online úložisko.

Po mnohých rokoch čakania a špekulácií je to konečne tu, vyhľadávací gigant uvoľnil svoje riešenie cloudového úložiska pre každodenné použitie aj pre tých najnáročnejších používateľov na úložný priestor. Stačí navštíviť drive.google.com Ak ste sa ešte nezaregistrovali, po prejdení na stránku môžete kliknúť Vytvoriť účet na zavedenie tejto služby do vášho účtu.

Služba sa integruje s Dokumentmi Google, umožňuje vám prístup k súborom odkiaľkoľvek a môžete s dokumentmi spolupracovať v reálnom čase.

Prvý dojem

DropBox, box.net a iCloud sú dobre známe; si môžete pozrieť svoj disk z akéhokoľvek webového prehliadača. A samozrejme existuje aj softvér, ktorý si môžete stiahnuť pre Windows, Mac a Android, ktorý automaticky synchronizuje vaše súbory medzi zariadeniami. V súčasnosti neexistuje verzia pre Linux alebo iOS, ale pracuje sa na nich.

Keď otvoríte priečinok Disku Google v počítači, vyzerá to takto:

Priečinok Disku Google Windows

Pretože teraz vyhľadávací gigant integruje Disk s Dokumentmi Google, všetky vaše súbory, ktoré ste vytvorili v Dokumentoch, sa zobrazia aj vo vašom online úložisku, čo je naozaj skvelá funkcia, ak už používate Google Apps a ďalšie služby spoločnosti. Zabudovanie úložiska priamo do nich je pohodlnejšie, keď sa napríklad musíte obrátiť na tretiu stranu alebo riešiť niečo ako FTP alebo nejaký iný spôsob spolupráce s vašimi údajmi – bezproblémová integrácia je dobrá!

To dobré

Veľkým plusom je, že Google robí z tejto služby otvorenú platformu, kde môžu vývojári tretích strán vytvárať funkcie a produkty okolo Disku. Môžete napríklad posielať faxy, vytvárať webové stránky a podobne.

Spoločnosť ponúka 5 GB pre Disk, 10 GB pre Gmail a 1 GB úložného priestoru pre Picasa. Toto všetko je štandard, ktorý každý používateľ dostane zadarmo. Potom za 2,49 USD/mesiac získajú používatelia +25 GB pre Disk a úložisko Picasa a Gmail sa tiež rozšíri na 25 GB. Za 4,99 USD/mesiac získajú používatelia +100 GB priestoru na ukladanie a fotografie. A ak je potrebný ešte viac miesta, Google rozdrví konkurenciu s ohromným celkovým počtom až 16 TB (Tera Byte), ale to bude stáť približne 799,99 $/mesiac.

Zvýraznenie funkcií

Okrem bezplatných a platených vesmírnych plánov ponúka cloudové riešenie aj:

 • Klientska aplikácia pre Windows a Mac OS X s funkciou drag & drop.
 • Neobmedzené úložisko pre fotografie odovzdané do Google+ a videá až do 15 minút.
 • Pôsobivý limit 10 GB na súbory alebo priečinky — Pamätajte, že stále budete obmedzení kapacitou úložiska.
 • Vyberte, ktoré priečinky sa majú synchronizovať medzi zariadeniami.
 • Prístup k súborom a ich nahrávanie z ľubovoľného webového prehliadača.
 • Jednoduchý prístup k vašim obrázkom a videám na Disku Google zo služby Google+.
 • Výkonné vyhľadávacie filtre.
 • Možnosť prezerania viac ako 30 rôznych typov formátov súborov online vo webovom prehliadači, vrátane: Office, OpenOffice, videí, Adobe, AutoCAD, PDF, SVG, TTF a mnohých ďalších.
 • Vytvárajte, upravujte a zdieľajte dokumenty priamo z Disku Google pomocou kompatibilné aplikácie Chrome .
 • Spolupracujte a zdieľajte v reálnom čase s Dokumentmi Google.
 • Získajte prístup k predchádzajúcej verzii súboru až na 30 dní s možnosťou vrátiť sa späť.
 • Konvertujte súbory do formátov Dokumentov Google.

webové rozhranie

Vyhľadávací gigant robí veci jednoducho, používateľské rozhranie je konzistentné ako pri všetkých ostatných službách Google. Ak ste niekedy používali Dokumenty Google alebo Gmail, už viete, ako používať Disk. Väčšinu súborov môžete prehliadať a prezerať/upravovať vo webovom rozhraní a obsahuje aj prehrávač videa, ktorý sa v mnohom podobá na prehrávač YouTube.

Rozšírené vyhľadávanie na Disku Google

Všetky funkcie a možnosti v Dokumentoch sú na Disku stále dostupné rovnakým spôsobom. Môžete si vybrať konverziu určitých súborov do formátov Dokumentov Google a odovzdávanie zostáva rovnaké.

Domovská stránka Disku Google

Zlý

To môže, ale nemusí byť problém v závislosti od toho, ako pristupujete k svojim údajom, ale ak prejdete do priečinka na Disku z počítačovej aplikácie, nemôžete upravovať svoje súbory dokumentov (napr. gsheet, gdoc atď.) bez internetového pripojenia, aj keď máte kópiu v počítači. Dúfajme teda, že sa to čoskoro zmení s offline riešením.

Stojí za zmienku, že súbory Docs na jednotke pracovnej plochy sú v skutočnosti ukazovatele na online súbory a nie samotné súbory.

Mnoho používateľov bude tiež sklamaných, že zatiaľ nie je dostupný klient pre Linux. Pracuje sa však spolu s verziou pre iOS (iPhone, iPad a iPod touch) a nie word vo verzii pre Windows Phone.

A prehrávanie zvuku MP3 priamo z webového prehliadača, ako v službe Hudba Google, nie je podporované.

Rozdiel medzi ostatnými

Teraz máme DropBox, Box.net, SkyDrive, iCloud a niekoľko ďalších veľkých hráčov, takže vyvstáva otázka: Čo má Disk Google, čo ho odlišuje od konkurencie? No veľká vec je, že áno Google , je to najlepší produkt, ktorý sa integruje s ostatnými službami Google, obrovská úložná kapacita pre náročných používateľov (16 TB) a všetko je o vyhľadávaní. Spoločnosť využíva skvelé vyhľadávanie v rámci cloudovej služby – Vyhľadávajte podľa kľúčového slova a filtrujte podľa typu súboru, vlastníka a ďalších. Drive dokonca dokáže rozpoznať text v naskenovaných dokumentoch pomocou technológie optického rozpoznávania znakov (OCR). Povedzme, že nahráte naskenovaný obrázok starého výstrižku z novín. Môžete vyhľadať slovo z textu aktuálneho článku. Používame aj rozpoznávanie obrázkov, takže ak presuniete fotografie z výletu do Grand Canyonu na Disk, môžete neskôr vyhľadať [grand canyon] a mali by sa zobraziť fotografie jeho roklín. — uviedla spoločnosť .

Vyhľadávací gigant tiež poukázal na to, že tento nový produkt je stále v ranom štádiu. Teraz môžete ukladať súbory do mohutného cloudu a pripájať súbory k príspevku v Google+. Čoskoro budete môcť prikladať súbory priamo do Gmailu, čo bude celkom pekná funkcia a v blízkej budúcnosti sa očakávajú ďalšie funkcie.

Aj keď dostanete veľa vecí zadarmo, bolo by pekné, keby spoločnosť a ďalší hráči umožnili zdieľať dokumenty s inými používateľmi bez toho, aby ich nútili vytvoriť si účet.

Ak už máte účet Gmail alebo Dokumenty, mali by ste sa s ním začať hrať, stačí navštíviť stránku drive.google.com a vytvorte si účet, najmä ak ešte nepoužívate účet SkyDrive, DropBox alebo Box.net.