Avast chytil, Ruky hlboko vo vnútri Cookie Jar, predával vaše dáta najvyššiemu ponúkateľovi

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

Avast caught, Hands deep inside Cookie Jar, Selling Your Data to Highest Bidder

Minulý víkend ste sa možno hádali o filmoch, seriáloch a počítačových hrách stiahnutých z pirátskych stránok. Po celú dobu ste sa bavili a dali sa vám páči Netflix a Steam digitálnemu prostrednému vyhľadávaču, prečo by som mal platiť, keď môžem získať tieto veci zadarmo?

Avast práve poslal tvrdú ranu do tváre používateľov, ktorí vždy vyhľadávajú internet pre freemiums a knockoff spotrebný materiál. Pripomína im to 'Neexistuje nič také ako obed zadarmo.'

Pozadie príbehu je nasledujúce. Wladimir Palant, tvorca rozšírenia prehľadávača Adblock Plus, zvolal spoločnosť Avast na implantáciu zberačov údajov do rozšírenia prehľadávača. Niečo, čo vyzvalo prehliadač Mozilla aj Opera, aby zrušili podporu rozšírení Avast.

To, že Avast a množstvo ďalších softvérových programov vo vašom počítači, tablete, smartfóne a inteligentnej televízii zhromažďuje používateľské údaje, nie je tajné. Často nám sľubujú v tlači svojich stránok T&C, že zozbierané informácie budú zbavené akejkoľvek osobnej identifikácie a budú použité iba na zlepšenie používateľského komfortu.

Áno, nenechajte sa zmiasť zákonným mambo jumbo. Ak dostanete niečo zadarmo, najmä niečo komplikované a veľmi užitočné pre vás. Potom produkt pre toho, kto dáva zadarmo, nie je to, čo sa dáva, ale vy; ste produkt.

Dúfam, že som ťa nestratil pri tom strašnom víchrici freemií. Ako sa ukázalo, rozšírenie prehliadača Avast ťažilo vaše údaje, od každého kliknutia na obrazovke, od každého stlačenia klávesov na klávesnici, stránok, ktoré navštívite, a ďalších aktivít, ktoré vykonávate na počítači.

Tieto informácie zbiera spoločnosť Jumpshot, dcérska spoločnosť spoločnosti Avast založená v roku 2015 a pôsobí nezávisle od materskej spoločnosti. Spoločnosť Jumpshot získala vaše údaje prostredníctvom digitálnych produktov Avast nainštalovaných vo vašom systéme.

Aj keď Avast používateľom sľúbil, že zozbierané údaje sú „ úplne identifikovaný a agregovaný a nemožno ho použiť na osobnú identifikáciu alebo zacielenie na vás, “ v dohode o ochrane osobných údajov používateľa. Pravdou zostáva, že údaje môžu byť v skutočnosti spätne spojené s vami ako s individuálnym používateľom.

Na oplátku poskytuje spoločnosť Avast obchodníkom bohatú zbierku súhrnných údajov o zákazníkoch, ktoré môžu použiť na zobrazovanie vysoko zacielených reklám. Hádajte, kto sa bude usmievať až do banky; Avast.

Na druhej strane nájdete pre reklamy, s ktorými sa stretnete online, extrémne pokušenie. Bude to takmer ako keby čítali vašu myseľ, ale presne to urobili vďaka údajom, ktoré im predala spoločnosť Avast.

Už mám nainštalovaný Avast, čo mám robiť?

Dobrou správou je, že generálny riaditeľ spoločnosti Avast, Ondrej Vlček, rozpustil spoločnosť Jumpshot, dcérsku spoločnosť, ktorá (v skutočnosti na vás špionážne) zbierala vaše údaje. Efektívne vykreslenie asi stovky ľudí bez práce.

Takže ak sa rozhodnete, že im stále môžete veriť, zo strany najvyšších orgánov spoločnosti je ubezpečenie, že sa zmocnili a prestali špehovať. Ak sa však rozhodnete, že im už nemôžete dôverovať, nižšie je uvedený zoznam alternatívnych antivírusových a antimalwarových programov odporúčaných chlapcami z LifeHacker.com ,

Ochranca systému Windows Malwarebytes
Adwcleaner ClamAV