Bankomaty bežiace na Windows XP môžu byť hacknuté pomocou Sticky Keys

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

windows xp atm

Veľké korporácie sú najpomalšie v zavádzaní nových technológií, a to pochopiteľne preto, že úplné prepracovanie systému spoločnosti vyžaduje veľa času a zdrojov. Potom je tu aj krivka učenia a náklady s ňou spojené, a z tohto dôvodu veľké korporácie majú tendenciu čo najdlhšie oddialiť aktualizáciu na nové systémy.

Zdá sa, že čas vyzve banky, aby preinvestovali na novšie operačné systémy pre svoje bankomaty; veľa bánk stále prevádzkuje systém Windows XP na svojich bankomatoch. Ak ich hlavná zraniteľnosť v roku 2017 s produktom Wannarcry ransomware neučila lekciu, tu je nová, ktorá by ich mala prinútiť zmeniť názor.

Rus zistil v systéme Windows XP fatálnu zraniteľnosť, ktorá by hackerom umožnila prevziať kontrolu nad bankomatmi, ktoré stále fungujú v tomto starom OS. Svoje zistenie zdieľa v blogovom príspevku a vysvetľuje, ako stlačenie klávesu Shift päťkrát spustí Sticky Keys a otvára dvere hackerom, aby získali prístup k celému operačnému systému a potom nasadili škodlivý softvér a dokonca mohli modifikovať bootovacie skripty ATM.

Túto zraniteľnosť demonštruje v štátnej banke Sberbank, ktorej bankomaty sú stále v systéme Windows XP. Sberbank neodpovedala na jeho pokusy upozorniť ich na zraniteľnosť a napriek upozorneniu banky pred týždňami vykonal ten istý trik neskôr a stále to fungovalo.

Spoločnosť Microsoft čoraz viac vyzýva banky a spoločnosti, aby inovovali svoje systémy na najnovší OS Windows 10, pretože už nepodporujú systém Windows XP.