Ako uvoľniť miesto v systéme Windows 10 (jednoduchý spôsob)

 Windows 10 uvoľní miesto
 • Ak chcete uvoľniť miesto v systéme Windows 10, otvorte nastavenie > Systém > Skladovanie > Dočasné súbory , vyberte nevyžiadané súbory a kliknite 'Odstrániť súbory.'
 • Okrem toho môžete otvoriť nastavenie > Systém > Skladovanie > Storage Sense , vyberte súbory, ktoré chcete odstrániť, aby ste uvoľnili miesto, a kliknite na 'Spustite teraz Storage Sense.'
 • Prípadne je možné použiť starší nástroj Čistenie disku na uvoľnenie miesta v počítači.

Zapnuté Windows 10 , môžete rýchlo uvoľniť miesto niekoľkými spôsobmi a v tejto príručke sa dozviete, ako na to. Keď počítač začne vykazovať známky nedostatku miesta, je dôležité uvoľniť miesto, aby ste mali viac miesta pre ďalšie súbory a predišli problémom s výkonom. Používanie počítača bez dostatočného miesta spomalí systém a spôsobí chyby. Nikdy nie je dobrý nápad využiť viac ako 70 percent celkovej kapacity pevného disku, či už ide o SSD (Solid State Drive) alebo o klasický pevný disk (HDD).

Windows 10 ponúka mnoho spôsobov, ako uvoľniť miesto, keď je na pevnom disku vášho zariadenia málo voľného miesta. Niektoré z najjednoduchších metód zahŕňajú použitie nastavení dočasných súborov, Storage Sense a dokonca stále používate staršie čistenie disku.

Toto sprievodca vás naučí tri jednoduché spôsoby, ako uvoľniť miesto v systéme Windows 10.

Uvoľnite miesto v systéme Windows 10

Tu sú pokyny na použitie dočasných súborov, odporúčaní na vyčistenie a funkcie Storage Sense na uvoľnenie miesta v systéme Windows 10.

1. Uvoľnite miesto pomocou dočasných súborov

The 'Dočasné súbory' nastavenia vám umožňujú odstrániť súbory, ktoré nie sú kritické pre spustenie systému Windows 10. Napríklad súbory, ktoré zostali po inštalácii novej verzie, denníky inovácie, hlásenie chýb, dočasné inštalačné súbory systému Windows a mnohé ďalšie.

Ak chcete odstrániť dočasné súbory, aby ste uvoľnili miesto v systéme Windows 10, postupujte takto: 1. OTVORENÉ nastavenie v systéme Windows 10.

 2. Kliknite na Systém .

 3. Kliknite na Skladovanie . 4. Kliknite na Dočasné súbory nastavenie.

   Dočasné súbory

 5. Skontrolujte dočasné súbory, ktoré chcete odstrániť, aby ste uvoľnili miesto v systéme Windows 10, ako napríklad „Vyčistenie služby Windows Update“, „Kôš“, „Súbory denníka inovácie systému Windows“, „Dočasné súbory“ a „Dočasné inštalačné súbory systému Windows“. 6. Kliknite na Odstrániť tlačidlo súborov.

   Dočasné súbory uvoľňujú miestoPo dokončení krokov sa nevyžiadané dočasné súbory odstránia z vášho počítača, čím sa uvoľní miesto pre dôležitejšie súbory v systéme Windows 10.

2. Uvoľnite miesto pomocou Storage Sense

„Storage Sense“ je ďalšou funkciou, ktorá dokáže automaticky uvoľniť miesto vždy, keď je na disku málo miesta. Robí to odstránením dočasných systémových súborov a súborov aplikácií, vyprázdnením priečinkov „Kôš“ a „Stiahnuté súbory“ a konverziou súborov, ktoré sú už synchronizované s OneDrive, na obsah iba online.

Ak chcete uvoľniť miesto pomocou Storage Sense v systéme Windows 10, postupujte takto:

 1. OTVORENÉ nastavenie .

 2. Kliknite na Systém .

 3. Kliknite na Skladovanie .

 4. V časti Úložisko kliknite na položku „Nakonfigurujte Storage Sense alebo ho spustite teraz“ možnosť.

   Konfigurácia Storage Sense

 5. Zapnite Storage Sense prepínač.

 6. Skontrolovať „Odstrániť dočasné súbory, ktoré moje aplikácie nepoužívajú“ možnosť.

 7. Vyberte, kedy sa má Storage Sense automaticky spustiť, vrátane 'Každý deň,' 'Každý týždeň,' 'Každý mesiac,' alebo „Počas nedostatku voľného miesta na disku“

   Storage Sense uvoľnite miesto v systéme Windows 10

 8. V časti „Dočasné súbory“ začiarknite políčko „Odstrániť dočasné súbory, ktoré moje aplikácie nepoužívajú“ možnosť.

 9. Pomocou nastavenia „Vymazať súbory v mojom koši, ak tam už boli dlhšie“ vyberte, kedy chcete odstrániť súbory z koša. (Voľba „Nikdy“ túto funkciu zakáže.)

 10. Pomocou nastavenia „Vymazať súbory v priečinku Stiahnuté súbory, ak tam už boli dlhšie“ vyberte, kedy sa majú odstrániť súbory z priečinka Stiahnuté súbory.

 11. Pomocou nastavenia „OneDrive“ vyberte, kedy sa súbory OneDrive synchronizované s počítačom stanú iba online súbormi.

 12. Skontrolovať „Odstrániť predchádzajúce verzie systému Windows“ možnosť (ak je k dispozícii).

 13. Kliknite na Odstrániť tlačidlo.

Po dokončení krokov systém Windows 10 uvoľní miesto a vytvorí viac miesta na ukladanie ďalších súborov. Keďže túto funkciu povolíte, funkcia Storage Sense sa spustí automaticky aj pri nedostatku voľného miesta na disku.

3. Uvoľnite miesto pomocou nástroja Čistenie disku

Nástroj „Čistenie disku“ je k dispozícii už dlho a umožňuje vám vybrať a odstrániť nevyžiadané súbory z vášho počítača.

Ak chcete odstrániť dočasné súbory v systéme Windows 10 z nástroja Čistenie disku, postupujte takto:

 1. OTVORENÉ Prieskumník súborov .

 2. Kliknite na Tento PC z ľavého navigačného panela.

 3. Kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku s inštaláciou systému Windows 10 a vyberte položku Vlastnosti možnosť.

   Vlastnosti disku Windows 10

 4. Kliknite na Čistenie disku tlačidlo.

   Nastavenia čistenia disku

 5. Kliknite na 'Vyčistite systémové súbory' tlačidlo.

 6. Začiarknite položky, ktoré chcete odstrániť. napr. „Dočasné inštalačné súbory systému Windows“, „Súbory denníka inovácie systému Windows“, „Kôš“, „Dočasné súbory“, a 'Hlásenie chýb systému Windows vytvorený systémom.'

   Čistenie disku vymaže dočasné súbory

 7. Kliknite na OK tlačidlo.

 8. Kliknite na Vymazať súbory tlačidlo.

Po dokončení krokov sa dočasné súbory natrvalo odstránia z vášho počítača, čím sa vytvorí priestor pre nové súbory.

Ak po použití týchto metód bude v počítači stále málo miesta na disku, môžete to skúsiť resetovanie systému alebo vykonávanie a čistá inštalácia systému Windows 10 . Miesto môžete uvoľniť aj presunutím veľkých súborov, ako sú videá, obrázky a virtuálne počítače, na externý pevný disk.