32-bitové alebo 64-bitové systémy Windows, ktoré používam a čo to znamená?

Vyskúšajte Náš Nástroj Na Odstránenie Problémov

32-bit 64-bit

Keď premýšľate o variantoch Windows, prvou vecou, ​​ktorá vás napadne, môžu byť verzie Home alebo Pro. To je variácia v systéme Windows, ale existuje aj iná kategória variácií rovnako dôležitá. 64-bitové a 32-bitové verzie systému Windows.

Pravdepodobne ste už počuli tieto dva výrazy, ktoré sa vám vrhli, ale možno neviete, čo v skutočnosti znamená 64-bitový alebo 32-bitový výraz. To je to, čo dnes v tomto článku odhaľujeme. Takže bez toho, aby ste sa vzdali

Čo je 64-bit, čo je 32-bit?

Tieto dva výrazy pochádzajú z architektúry procesorov bežiacej vo vnútri počítača. Väčšina moderných počítačov patrí do jednej z týchto dvoch kategórií, 64-bitové počítače však v poslednom čase nahradili 32-bitové počítače.

64-bitové procesory sú v porovnaní so svojimi predchodcami, 32-bitovými náprotivkami, výkonnejšie. 64-bitové čipy jednoducho spracúvajú a spracovávajú viac informácií rýchlejšie. Pamätajte, že počítače pracujú v binárnych 0 a 1 a nepáči sa im v desatinnom systéme s desiatimi číslicami na miesto.

Len tak získate jasnú predstavu o tom, ako fungujú 32-bitové a 64-bitové funkcie. Premýšľajte o tom, 32-bit predstavuje 2 ^ 32 možných adries (inými slovami 4 294 967 296 možností). Na druhej strane 64-bit predstavuje 2 ^ 64 (alebo 18 446 734 073 709 551 616 možností).

32-bitové a 64-bitové systémy Windows

Spoločnosť Microsoft využila moderné verzie systému Windows v dvoch variantoch: 32-bitový model a 64-bitovú verziu. Počítače so 64-bitovými procesormi však môžu spúšťať 32-bitovú aj 64-bitovú verziu systému Windows.

V prípade 32-bitového systému Windows, ktorý je spustený na počítači so 64-bitovou architektúrou, však tento počítač nebude plne využívať výhody svojho výpočtového výkonu. Na druhej strane 64-bitový systém Windows nemôže bežať na počítači s 32-bitovou architektúrou procesorov.

Rozdiely vo výkone

Krátky príbeh 32-bitového systému Windows dokáže využiť iba 4 GB pamäte RAM. To znamená, že ak máte 8 GB pamäte RAM v počítači so 32-bitovou verziou systému Windows. Maximálna RAM, ktorú operačný systém kedy využije, je 4 GB RAM. Zvyšok bude iba nevyužitým počítačovým zdrojom.

Ďalší rozdiel, ktorý si všimnete o 32-bitovom a 64-bitovom systéme Windows, je v programových súboroch. 32-bitový systém Windows bude mať iba jeden Programové súbory priečinok, zatiaľ čo 64-bitový systém Windows bude mať druhý dodatočný Programové súbory (x86) zložky. V 64-bitovom systéme Windows musia vývojári písať kódy pre 32-bitové programy oveľa odlišnejším spôsobom ako v prípade 64-bitových programov. Tieto dva programy teda nemôžu zdieľať to isté Programové súbory v 64-bitovom systéme Windows. V 32-bitovom systéme Windows si však všimnete, že máte iba jeden priečinok s programovými súbormi, pretože tam nemôžu bežať žiadne programy určené pre 64-bitovú architektúru Windows. windows 32 bit vs 64 bit

V systéme Windows je potrebné, aby rôzne programy teraz a potom zaznamenali niektoré zdieľané informácie, napríklad DLL z databázy Programové súbory zložky. Pretože 32-bitové a 64-bitové programy sú kódované odlišne, neexistuje žiadny spôsob, ako môžu zdieľané informácie získať z toho istého Programové súbory zložky. Preto na 64-bitovom systéme Windows nájdete dve verzie systému Windows Programové súbory zložky.

Starodávne verzie systému Windows

Spoločnosť Microsoft vyrábala Windows so 16-bitovým softvérom, napríklad Windows 3.1. Počítače s architektúrou umožňujúcou spustenie takéhoto systému Windows spustia aj 32-bitovú verziu systému Windows, pretože je spätne kompatibilná s takými starými programami. 64-bitové zariadenie však nemôže spustiť teraz archaický 16-bitový softvér.

Inovujete z 32-bitového na 64-bitový systém Windows?

Pokiaľ ide o inováciu systému Windows z 32-bit na 64-bit, kľúčovú úlohu hrá procesor bežiaci na vašom počítači. Ako sme už uviedli, do počítača s 64-bitovým procesorom môžete nainštalovať 32-bitový Windows. V takom prípade môžete ľahko upgradovať na 64-bitový systém Windows stiahnutím 64-bitovej verzie z internetového obchodu spoločnosti Microsoft a vykonaním čistej inštalácie.

Ak má však váš počítač čip s 32-bitovou architektúrou, môžete spustiť iba 32-bitovú verziu systému Windows, ale nikdy 64-bitový systém Windows. V takom prípade nemôžete inovovať z 32-bitového systému Windows na 64-bitový systém Windows. Najlepšie by bolo, keby ste si kúpili nový počítač a dobrá vec je, že najnovšie počítače sa dodávajú iba so 64-bitovými architektonickými čipmi.

Prečo zvoliť 64-bitové a 32-bitové

64-bitové procesory sú v porovnaní so svojimi 32-bitovými náprotivkami výkonnejšie. Windows a softvérové ​​aplikácie určené pre 64-bitový systém sú tiež bezpečnejšie ako 32-bitové verzie. Takže sa vždy pokúste udržať 64-bit.